BIULETYN
INFORMACJI PUBLICZNEJ
DEKLARACJA
DOSTĘPNOŚCI
elektroniczna skrzynka podawcza
/MOPSRSL/skrytka
Poznaj nas
na FACEBOOK-u
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego - Funduszu Solidarnościowego. Na realizację Programu w roku 2025 r. Miasto Ruda Śląska otrzymało 1 267 401,00 zł, całkowita wartość wynosi 1 267 401,00 zł.
Celem usługi asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenie możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
Adresatami programu są:
Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach Programu uczestnik nie ponosi odpłatności. Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
Zakres czynności w ramach usług asystencji osobistej i ich zakres godzinowy powinny być uzależnione od osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika.
Szczegółowy zakres czynności wykonywanych w ramach usług asystenta osobistego został zawarty w załączniku nr 8 do Programu.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.
Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż:
1) 840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
b) traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji
zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
z niepełnosprawnością sprzężoną;
2) 720 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności,
b) traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji
zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
3) 480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
a) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością
sprzężoną,
b) traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu
niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób
niepełnosprawnych, z niepełnosprawnością sprzężoną;
4) 360 godzin rocznie dla:
a) osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym
stopniu niepełnosprawności,
b) osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie traktowane na równi
z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5
i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i
społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
c) dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem
o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o
niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy
innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej
egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna
dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 12, finansowane ze środków publicznych.
Gmina/powiat, przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby:
1) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
2) osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących z inną osobą z niepełnosprawnością, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
O wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do korzystania z usług asystenta albo na wymiar limitu godzin usług asystencji osobistej (np. utrata statusu osoby z niepełnosprawnością, zmiana stopnia niepełnosprawności, korzystanie w danym roku kalendarzowym z usług asystencji osobistej finansowanych ze środków z Funduszu w ramach innych programów Ministra dotyczących usług asystencji osobistej) uczestnik obowiązany jest niezwłocznie poinformować realizatora Programu, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia nastąpienia zmiany.
Szczegółowe informacje o Programie znajdują się na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych https://niepelnosprawni.gov.pl/download/program-aoon-jst-2025-29.07.2024-1722262514.pdf.
Podstawę przyznania usług asystencji osobistej stanowi złożenie:
Wszystkie składane dokumenty, za wyjątkiem kopii orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymagają podpisu osoby ubiegającej się o udział w ww. Programie lub opiekuna prawnego.
Dokumenty należy dostarczyć do Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej w jednej z dwóch poniższych form:
* osobiście w godzinach od 8.00 do 15.00, parter pokój nr 9 lub drogą pocztową na adres: Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej ul. Markowej 20, 41-709 Ruda Śląska - wszystkie składane dokumenty, za wyjątkiem kopii orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymagają podpisu osobistego osoby ubiegającej się o udział w ww. Programie lub opiekuna prawnego,
* drogą elektroniczną - wszystkie składane dokumenty, za wyjątkiem kopii orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymagają podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego osoby ubiegającej się o udział w ww. Programie lub opiekuna prawnego.
Zgłoszenia przyjmowane będą od godz. 800 dnia 13.01.2025 r. – dotyczy wszystkich form. Dokumenty dostarczone przed wyznaczoną powyżej datą i godziną pozostaną bez rozpatrzenia. Bez rozpatrzenia pozostaną również dokumenty bez podpisów.
Rozpatrywanie zgłoszeń nastąpi po wyłonieniu realizatora zadania.
Prosimy o dokładne wypełnianie dokumentów oraz precyzyjne określenie w części III pkt. 6 Karty zgłoszenia w jakim wymiarze godzin miesięcznie (liczba godzin) będzie potrzebne wsparcie asystenta. Usługi przyznawane będą w oparciu o powyższe informacje, z uwzględnieniem limitu przewidzianego dla poszczególnej kategorii niepełnosprawności.
Rozpatrywane będą jedynie wnioski kompletne i poprawnie wypełnione. Za datę złożenia wniosku przyjmuje się dokonanie ostatnich uzupełnień i/lub poprawek. Ewentualne późniejsze wskazanie osoby mającej realizować usługi, bądź zmiana osoby wcześniej wskazanej, nie będą traktowane jako uzupełnienie lub poprawka.
Złożenie karty zgłoszenia do Programu nie jest równoznaczne z przyznaniem usług asystencji. O fakcie przyznania bądź nie przyznania usług, Centrum poinformuje pisemnie po wyłonieniu bezpośredniego realizatora zadania.
Szczegółowe informacje na temat realizacji Programu na obszarze Miasta Ruda Śląska można uzyskać w Dziale Wsparcia Osób Starszych i Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej (od 01.01.2025 r. Dział Opieki nad Osobami Starszymi i Niepełnosprawnymi Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej) pok. 09 lub pod numerem telefonu 32 344 03 00 wew. 310.